שבוע שני 6-12/7/2012 

ערכת הפרפורמנס של הדס עפרת נעה לה זה השבוע השני ברחבי עיר שדה – Province, תל אביב-יפו.
פרובינציה, הינה כינוי ליחידה מינהלית, מישנית לרמת המדינה ועליונה לרמת המחוז. בשפת היום יום, מסמלת המילה פרובינציה איזורים נידחים במדינה, שלרוב נחשבים מוחלשים ומקופחים.

במחברת הנלווית לערכת הפרופורמנס, מוצגת מפה בה מתבקשים האמנים המשתתפים בפרויקט, לסמן את מיקום עבודתם ופעולתם. המפה, אשר נגזרה מתוך אטלס כבישים עירוני, נחתכת ובכך מסמנת את גבולות הפרובינציה של ערכת הפרפורמנס בכיכר המדינה ורחוב ז'בוטינסקי מצפון, נחל ונתיבי איילון ממזרח ותל כביר ושכונת עג'מי מדרום. בחיתוך זה מוגדרים גבולות הפרובינציה מחדש, ומנציחים שוב את גבולותיו של מרכז העיר ו"הפרובינציה" הסובבת אותו, בעוד חלקים שלמים מתל אביב ויפו נאלמים ונשארים מחוץ לעיר-שדה. הלאמה והעלמה זאת מחזקת את גבולותיה המנטאלים והפוליטים של העיר.

קו כחול מורכבת משלוש פעולות שבוצעו במהלך השבוע האחרון.
פעולה ראשונה הייתה למצוא את גבולתיה של הפרובינציה. פעולה זאת נעשתה על ידי חיתוך של 52 תמונות מסך מתוך מערכת ה GIS של עיריית תל אביב יפו, מרחוב הגבול בבת ים, דרך מחלף וולפסון, תל גיבורים ונווה עופר, שכונת התקווה, שכונת הארגזים, רמת הטייסים, שיכון עממי ג' ורמת ישראל, פארק הירקון, קריית עתידים, צהלה, שכונת המשתלה, בית העלמין קרית שאול, תל ברוך, רמת אביב ג', כביש החוף, צומת גלילות, חוף הצוק וחזרה לרחוב הגבול דרך גבולה המערבי של העיר, הים התיכון. קו הגבול העירוני שנשמר מייצר את הקו הכחול, קו המסמן גבולות תב"ע (תוכניות בניין עיר) או גבול תוכנית, הנפוץ בעולם התיכנון והבינוי.

פעולה שניה הייתה מסע אופניים לאורכו של הקו הכחול, אשר החל בחוף הים והתחכה אחר גבולות הפרובינציה, בחיפוש אותם סימנים פיזים, סטטוטורים ומנטאלים המסמנים את גבולותיה של העיר. במסע שערך יומיים נמצאו חורשות עצים הנטועות בקו ישר, גדרות, כבישים ללא מוצא, חומות ושלטים ירוקים "תחום העיר תל אביב יפו", כולם מגדירים את הגבולות בהם מתקיימת העיר.

בימים בהם העיר תל אביב-יפו, מנסה להרחיב את גבולותיה ולראות את תל אביב כמטרופולין, The Greater Tel Aviv, המורכב מכל ערי הלווין הסובבים אותה, אשר מזינים ומוזנים ממנה, קו כחול מנסה לטשטש את גבולות העיר והפרובינציה. בבוקר יום רביעי האחד עשר ליולי 2012, יצאתי עם מזוודת הפרפורמנס וצעדתי לאורך הגבול הדרומי ממחלף וולפסון ועד רחוב הגבול. לאורך הקו הכחול בארבע נקודות הורדתי את שלטי תחום העיר תל אביב יפו. נושא אותם במזוודתי. מסמן מחדש גבול נשכח ומעלים אחד קיים.

  

מודעות פרסומת